Thursday, January 26, 2017

Kas vahetunnist piisab kõhu täis söömiseks?

Gümnaasiumi söögivahetund
 Liiga pikk või liiga lühike
  Mina tegin eksperimendi selle kohta, kas gümnaasiumi söögivahetunnist piisab, et kõht korralikult täis süüa. Enne alustamist püstitasin hüpoteesi, et vahetunnist ei piisa toidutaldriku rahulikuks tühjaks söömiseks. Selle jaoks ma jälgisin, kui kaua võttis aega viiel minu klassikaaslasel oma toidu ära söömiseks. Aega mõõtsin oma telefoni stopperiga.
  Toiduks olid makaronid hakkliha kastmes. Katsealused 2 ja 3 sõid kiiresti ja kugistades. Katsealune 1 sõi rahulikult kõhu täis ja tal võttis kõige kauem. Katsealused 4 ja 5 sõid rahulikult, aga nende portsjonid olid väiksemad kui teistel. Kui söögiks oleks olnud supp poleks katsealused 1 ja 4 üldse sööma tulnud.
 Sain tulemuseks, et kõige kiirem lõpetas 2 minuti ja 48 sekundiga, keskmiselt võttis aega 4 minutit ja 5 sekundit, suurem osa inimesi hakkas sööklast lahkuma 6 minuti ja 40 sekundi pärast ja kõige aeglasem lõpetas 7 minuti ja 12 sekundi pärast.
 Tegin järelduse, et minu esialgne hüpotees peab paika, sest mõnedel õpilastel võib 15 minutilisest söögivahetunnist väheks jääda, kuna peale söömise tuleb veel seista järjekorras, mis on mõnikord väga pikk ja liigub aeglaselt, veel tuleb jõuda ka järgmisesse tundi ja selleks valmistuda (asjad kotist välja võtta, pooleli olevaid kodutöid lõpetada, sõpradelt kodus segaseks jäänud asju üle kontrollida ja muud sellist) ning treppidest üles alla ronimine võib sammuti aega võtta. Kiirelt toidu kugistamine on seedimisele väga kahjulik. Toitumisteadlased on kindlaks teinud, et toidu korraliku omastamise aluseks on toidu aeglane ja põhjalik läbi närimine.
 Teen ettepaneku teha 40 minutiline söögitund, mille käigus oleks võimalik toit rahulikult ära süüa ja ka omavahe juttu ajada, sest toitumine on seltskondlik tegevus.



Autor: Taavi Tensing

No comments:

Post a Comment