Friday, April 14, 2017

Professor pani gümnasistid mõtlema

Neljapäeval, kuuendal aprillil käis koolis tähtis külaline - eesti keele teadlane, Eesti keelenõukogu esileedi, Tartu Ülikooli õppejõud, eesti keele kui võõrkeele professor Birute Klaas-Lang. Aulasse kogunesid gümnaasiumi kõikide klasside õpilased. Kahetunnine loeng toimus kahes osas: esimesed 45 minutit oli teoreetiline osa, kui professor kõneles keelest ja poliitikast, teises osas olid pearollis gümnasistid, kui Tartu Ülikooli õppejõud andis gümnasistidele individuaalse ülesande ning rühmaülesanded.
Birute Klaas-Lang alustas loengut seletustega, mis on keel ning mis on poliitika. Lühidalt on keel ning keele põhiülesanne olla suhtlemisvahend ning poliitika on otsused, mis kujundavad riigi elu.
Loengus käsitleti veel üldiselt maailma keeli. Mõned faktid maailma keelte kohta: maailmas on ~7000 keelt, millest ligi 4000 pärinevad Aafrikast, kolm suurimat keelt on mandariini, inglise ja hispaani keel, piibel on 2300 keeles, emakeeli on 1200.
Loengu keskmes oli eesti keelekeskkond ning selle kestlikkus. Põhiline kestlikkuse näitaja on kasutamine eri valdkondades, eesti keelt kasutatakse kõigis valdkondades ehk eesti keel on püsiv. Põhimõte, mis on keel, tõi Marc Weinreich 1945 aastal välja järgmiselt: "Keel on murre, millel on armee ja laevastik."

Gümnasistid said teada veel, millised on eesti keelevaldkonna sõlmprobleemid ning hiljem said ka ise lahendusi pakkuda. Lahendusi otsiti probleemile, et kuidas suurendada Ida-Virumaal, kus elab 3% eestlasi, eesti keele kasutust. Eesti keele teadlane pani veel mõtlema, milliste keeltega ja mis kaudu ollakse individuaalselt seotud ning rühmades mõtestati lahti, millised ülesanded ja tähendus on inglise keelel ning eesti keelel.





Artikkel: Reinhard
Pildid: Laura

No comments:

Post a Comment