Friday, March 17, 2017

Noorus, see aeg, mil inimene hävitab ennast, et luua midagi uut ja paremat

9.märtsil leidis Tallinna Saksa Gümnaasiumis aset tantsulavastuse „Think Outside Of The Socks“ debüüt. See on kahe koreograafi koostöös valminud uurimistöö projekt, mille teostasid Jaana Persidski (Tallinna Lilleküla Gümnaasium), Daniela Privis (Tallinna Saksa Gümnaasium) ning laval veel Mari Liis Sukk ja Annabel Matkur. 
Think Outside Of The Socks“ on peitnud tantsuliigutuste taha just need sõnad, mida on neljal noorel maailmale öelda. See on üks kolmekümneminutiline pihtimus, kus täiusliku emotsiooni edastamiseks on põimunud heli, valgus, muusika ja liikumine. Iga viimnegi valguskiir ja liigutus on läbimõeldud ja ühiselt kaalutud. 
See on protest, julge samm maailma vastu, kus näidatakse, kuidas noored murravad end ühiskonna survele vaatamata kõigest läbi ning see aitab neil areneda ja pürgida edasi, avastades alati midagi uut. Selleks, et jalul püsida on vaja rebida katki kõik lindid, mis üht noort inimest kinni hoiavad ja takistavad edasi liikumist.  
Armastus on miski, mis motiveerib inimesi vaimselt kasvama, kuid samal ajal võib ka nii mõnegi hinge purustada. Esimene armastus on miski, mis muudab iga noore inimese elu ja jätab jälje kogu eluks. Esimene armastus suudab olla põhjus, miks keegi elus püsib või, miks keegi tahab oma eluga hüvasti jätta. 
Etenduse lõppedes seisis publik püsti ja aplodeeris pikalt, etenduse vältel oli kogu saal inimesi täis. Aprillis tuleb „Think Outside Of The Socks“ hullutama rahvast Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi seinte vahele. 

Intervjuu Jaana Persidskiga 
Miks just tantsulavastus? 
Idee tekkis koos kaaskoreograafi Daniela Privisega Koolitantsu Kompanii ,,Lendav banaan" lavastusprotsessi käigus, kus osalesime tantsijatena. Lavastusprotsessi vältel tekkis palju ideid ning otsustasime ise oma oskusi proovile panna nii koreograafias kui ka lavastamises. Arvasime, et oleks arendav teha uurimistööd sellisel alal, mis pakub isiklikku huvi. Ning tantsulavastus just seetõttu, et tegemist on füüsilise teatriga: laval on lõuendiks inimkeha, läbi mille toimub eneseväljendus. 
Mida sinu jaoks tähendab tants? 
Olen tantsimisega tegelenud 3.eluaastast saati, kuid alles viimaste aastate jooksul olen aru saanud, millist hingelist rahu see mulle pakub. Tantsimine on kui sõltuvus, mis võimaldab mul end muust maailmast välja lülituda ning isegi pärast pikka väsitavat koolipäeva saan sellest uut positiivset energiat. Mulle meeldib kombineerida erinevaid tantsustiile ning nendega mängida. Väga põnev on leida uusi väljundeid ning tantsida erinevaid stiile vastavalt meeleolule. Selliste protsesside käigus arendan end nii füüsiliselt kui vaimselt. See on lihtsalt nii põnev! 


Kuidas sa leidsid just need inimesed, kellega koos lavastust teha? 
Esialgne plaan oli Danielaga kahekesi laval tantsida, kuid peagi saime aru, et mida rohkem on tantsijaid, seda rohkem on mänguruumi. Mari Liis ja Annabel õpivad koos meiega ETA tantsukoolis samal kursusel ning valik toimus peamiselt selle järgi, et nad mõlemad on tantsustiilides väga mitmekülgsed. Otsustamine oli tegelikult üks keerulisemaid asju üldse terves lavastusprotsessis. 
Mida te tahtsite selle lavastusega maailmale öelda? 
Lavastuse pealkiri ,,Think Outside Of The Socks" tuli fraasist "think outside of the box", mis tähendab väljaspool piire mõtlemist. Tahtsime ka vaatajatele näidata, et igaüks võib maailmast erinevalt aru saada. Lavastuses kujutasime iseenda leidmise aspekti, kus tihtipeale minnakse massiga kaasa ning pole julgust mõelda ega käituda just nagu SINA ise. Lavastuse käigus leiab iga inimene enda jaoks väljundi, kuidas saavutada rahu sisemise iseendaga ning harmoneeruda ülejäänud maailmaga. Olgu see mugavusstsoonist väljatulek, raskete situatsioonide üleelamine   või hoopis armastus ja sõprade tugi.







Autor: Agnia

No comments:

Post a Comment