Monday, June 5, 2017

Imeilus loodus ja kurikuulus Amsterdam

Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi  10.a, 10.b ning 11.a klassi noored käisid ajavahemikul 27.-03.06.2017 õppeaasta lõpureisil, kus seitsme päeva jooksul reisiti läbi Rootsi, Taani, Saksamaa ning Holland. Reisi tipphetk oli saabumine Hollandi pealinna Amsterdami, kus külastati Van Gogh muuseumit, Madame Tussaud vahakujude muuseum ja kanalikruiisi.

Amsterdam on pealinnaks Hollandile, mis asub Põhja-Hollandi Provintsis. Amsterdamis elab umbes kolmveerand miljonit elanikku, kuid on siiski suutnud säilitada väikelinna miljööd. Tolerantne õhustik, kaunis Hollandile iseloomulik arhitektuur ja läbi linna looklevad kanalid on peamine põhjus, miks Amsterdam on populaarne nii külastajate kui kohalike seas. Kuigi Amsterdamis on mereline kliima, mida mõjutab Põhjamere lähedus said õpilased terve reisi vältel nautida kaunite vaadete kõrvalt mõnusat sooja ja päikesepaistelist ilma.

Amsterdami eripäraks on see, et ta asub 2m allpool merepinda. Samuti on seal palju sisserändajaid. 1. jaanuari 2012 seisuga oli hollandlasi Amsterdami elanikest 49,5% ja sisserändajaid 50,5%. Samuti on suureks eripäraks Coffeeshop'id ehk kanepikohvikud. Neil on lubatud müüa väikestes kogustes kanepit ning nad on range järelevalve all ning maksustatud. Reeglite hulka kuulub muuhulgas 18 aasta eapiirangu range järgimine ja mitte kellelegi ei tohi müüa üle 5 grammi kanepit. Kanged narkootikumid on rangelt keelatud.

29.05 õhtul jõuti Andijki, kus kogu Hollandis viibimise ajal kolme päeva jooksul elati imearmsates 6-kohalistes bungalowmajakestes, kus oli olemas kõik eluks vajalik. Väikeseid majakesi ümbritses kaunis loodus, ümber maja kepslesid ringi jänesed ning igal hommikul ärgates võis näha maad katmas udu.

Järgmisel päeval 30.05 külastati Amsterdami, kus nauditi enim Madame Tussaudi vahakuju muuseumi külastamist, sest nii mõnestki kuulsusest tema loomulikus suuruses ja olekus nägemine tekitas suurt äratundmisrõõmu ning palju elevust. Kuid kedagi ei jätnud ka külmaks kanalikruiis, kus räägiti lähemalt Amsterdami eripäradest ning üldse linna olemusest. Loomulikult said noored ka ilma õpetajateta nautida Amsterdami vanalinnas seiklemist, kauneid kanaleid ning põnevat suurlinna atmosfääri.

31.05 külastasid õpilased Volendami maalilist kaluriküla, mis on 17. sajandile iseloomulik tuulikute küla koos kõigi teiste Hollandi maineelementidega ning Zaanse-Schansi Vabaõhumuuseumi, kus oli võimalik tutvuda erinevate töökodadega. Volendamis elab umbes 21 000 elanikku. Populaarsemad töökojad olid puukingatöökoda ja juustutöökoda, kus näidati kuidas valmib kuulus Hollandi juust. Mainimata ei saa jätta arvukaid tuuleveskeid, mis Vabaõhumuuseumi pinnal ilutsesid ning kuhu sisse sai pilgu heita. Käidi ka Delftis, mis asub Lõuna-Hollandi provintsis ning oma puudega ääristatud kanalite, kuulsate ehitiste ja muuseumidega on üks Madalmaade võluvamaid linnu. Delftis elab umbes 96 200 elanikku. Pärast Defti külastamist jätkus vaba aeg Amsterdamis, kus sai pilgu heita punaste laternate tänavale ning osta veel viimased suveniirid enne Lübeckisse naasmist.

01.06 hommikul kell 6:00 olid õpilaste kotid pakitud ning raske südamega alustati tagasi kojusõitu läbi Saksamaa, Taani ning Rootsi jõudes 03.06 tagasi kodulinna Tallinnasse. Kõik nautisid reisi väga. Õpilasi valdasid reisi vältel väga ülevad emotsioonid ning seitsmepäevane bussireis, mis hirmutas alguses nii mõnegi ära ei olnud tegelikult üldse nii jube kui see alguses tundus. Bussis valitses mõnus õhkkond ning üleüldiselt kulges reis ilma ühegi takistuseta. Kõik noored olid Tallinnasse jõudes väga rõõmsad, et nad said reisi näol nii vägeva elamuse ning võtsid reisilt kaasa kindlasti unustamatud emotsioonid.

Teiste imekauniste piltidega saab tutvuda aadressil: https://drive.google.com/open?id=0B9BrkaNmMHovWkh3elFobUVzcTA

Artikkel: Kertu
Pildid: Rainer Kont-Kontson

No comments:

Post a Comment